Reis ja esmamuljed

Käes on November ja aega on külastada jällegi maailma suurimat põllumajandus messi Agritechnica 2023. Nagu juba traditsiooniks on saanud külastab seda messi kogu meie müügimeeskond koos varuosa või töökoja juhtidega, sest see on konkurentsitult ikkagi suurim õppimise ja klientidega kohtumise koht väljaspool Eestit.

Retk oli vahelduvalt sogane ja ka ilus, ning nagu eelnevalt oli ka seekord reisi kõige parem osa vaieldamatult seltskond. Kuigi peamine reisi sihtkoht oli Agritechnica 2023, oli esimeseks peatuseks tegelikult Knoche Machinebau peakorter mis asub vaid 50 km kaugusel Hannoverist. Knoche külastuse kohta räägime hiljem eraldi, huvitavat oli seal küllaga.

Agritechnicale jõudes jõuab alati pärale kui suur see mess ikka tegelikult on, paratamatult on selle ettevõtmise mastaabid esmapilgul hoomamatud ka korduvale külastajale. Nagu ikka olid esimeste prioriteetide hulgas kohtuda meie koostööpartnerite väljapanekutega ja klientidega, nii et sellega siis allpool jätkamegi.

Strautmann

Esimene suurem huvi objekt oli kindlasti Strautmann Magnon 11 seeria haagiskogur, millel oli meie jaoks palju uudseid lahendusi: erakordse 22 mm heksli võimekusega läikemehhanism, uue põlvkonna elastsete plastik piidega kogur Flex Load 2, ning uued Isobus juhtseadmed. Ja Agritechnicale kohaselt polnud me ainsad seal huvi tundmas, masina ligi saamisega oli omajagu probleemne, huvilisi oli sinna pikitud tihedalt. Saime lõpuks löögile, ning masin oli muljet avaldav. Samuti tõmbasid uudistajaid ligi lihtne elektrilise ajamiga iseliikur söödamikser eVerti-Feed, ning uuendus kuuri läbinud VS seeria tahekesõnniku laoturid muutnormiga väetuskaartidega tööks, millele saab nüüd valida R30,5 rehvid ja ka järelveetavad ja iseliikur söödamikserid, mille ümber jätkus uudistajaid alati.

Rauch

Rauch väljapaneku keskmes olid Axent seeria järelveetavad väetiselaoturid, mis said oma valikusse uue Axent 90.1 mudeli, mahuga 9400l ja töölaiustega kuni 50 m. Antud mudel peaks ka eestisse saabuma juba selle aasta lõpul. Muidugi oli välja toodud prototüüp mudel Aero täppilaoturist robotliikuritele ja seeria tootmise Aero täppisväeturid mahtudega 6000 ja 3200 l. Tutvuda sai ka Eesti põllumeeste rohkem tuttavate Axis väetisekülvikute erinevate mudelitega, maksimum mahuga kuni 4200 l. Tõsise uuendus kuuri oli saanud ka lihtsamate väetiselaoturite MDS mudelid, mis on nüüdsest võimalik varustada kaaluseadmega.

Thaler

Thaler laadurite hulgas oli suurimaks uudiseks värske kompakt mudel Thaler 1220, millel on 19 hj Yanmar mootor, 750 kg tõstevõime, ülimalt kompaktne 88 cm laus, ning laaduri kasutus kaal on vaid 1000 kg, millega saab laadurit transportida kas või tavalise kaubiku kuudis. Lisaks sellele on uuendus kuuri läbinud Thaler laadurite kabiinid, mis on muutunud ergonoomilemateks ja mahukamateks. Näitusel olid esindatud kõik põhilised laadurid alates 1220 mudelist kuni 22, 28, 34 ja 42 seeriani välja. Näitusel sai tutvuda ka Thaler 5A laaduri mudel, mille pööravad lisaks keskliigendile ka kõik rattad, mis muudab masina erakordselt manööverdusvõimeliseks ja huvitavaks.

Orsi

Järgmine suur uudis tuli Orsi messiplatsilt, nimelt tuli välja paar uut hooldusniidukite seeriat, esimene neis on Orsi Queen seeria, milles oli messil 6,3 m töölaiusega mudel. Niidukil on nii ütelda delta tiib disain, Hardox metallist vahetatavad siseplaadid, ning üldiselt väga robustne ehitus. Mudeli valikusse tulavad masinad 5 kuni 8 m töölaiustega. Järgmine uus mudel oli Orsi WKO Plus seeria klapitava kahe osalise ehitusega horisontaalvõlliga purustid töölaiustega 4,6 ja 6,45 m. Erinevalt tavalisest WKO mudelist on Plus seerial tugevdatud raam ja uus transmissioon maksimum võimsusega kuni 290 hj.

Veel sai Orsi messil esitletud toodete hulgas tutvuda Leader poomniiduki seeriaga, ning erinevate metsanduse sektori tarveks toodetud freesidega. Välja olid toodud SS Forest, Hulk Forrest DT ja Multi Wild Forrest DT mudelitega maksumim tüve freesimis võimetega 15 kuni 45 cm, ning Multi Wild Forrest DT puhul ka maapinna freesimis sügavusega kuni 30 cm.

Van Wamel Perfect

Van Wamel Perfect platsil näidati TriWing 860 jäätmaaniiduki komplekti, muideks üks selline töötab ka Eesti põldudel. Triwing komplekti kuuluvad korraliku 3D haakeraamiga esiniiduk ja hüdropenumaatilise maapinna kopeerimisega tagumine purusti. Triwing sai nüüd uuendusena valikusse uue juhtsüsteemi ja ka automaatse sundmäärimise lahenduse. Konkurentsitult kõige suurima huvi osaliseks sai aga hoopis Perfect Sunswing hooldusniiduk päikeseparkidele, mille kohta päriti infot Eestlaste poolt päris aktiivselt. Sunswing mudeleid leiab töös ka meie kohalikes päikeseparkides.

Berthoud

Messi kõige suurem üllatus meie jaoks tuli aga hoopis Berthoud taimekaitse pritside hulgast. Nimelt oli näitusel lisaks tavapärastele rippes ja järelveetavate pritsi mudelitele Hermes, Tracker ja Vantage ja uus iseliikr pritside lipulaev Spectre. Berthoud Spectre S52 põhineb suuresti Raptor FC baasil, millele on lisatud hüdrauline kõrguse ja rööpme juhtimine, 5200 l paak, kuni 44 m poomid, üksikpihisti juhtimine jne. Berthoud Spectre mudelid jõuavad seeriatootmisesse 2025 aasta keskpaigas.

Kuigi muljetada oleks veel omajagu tõmbaks siia joone alla ja kohtumiseni järgmisel korral.

Vaata videot

YouTube vajab kuvamiseks Sinu luba. Lisateavet leiate lehelt Küpsiste kasutamine- ja privaatsuspoliitika teavitus.
Nõustun