Saksamaa silotehnika spetsialist Strautmann esitles hiljuti esimesi elektri ajamiga iseliikur söödamiksereid. Arenduses on iseliikur söödamikserid ePrimus ja eSherpa mahtudega 11-16,5 m3. Esimene eSherpa prototüüp on olnud töös juba pea aasta jagu. Sellise arendus suuna tingis asjaolu, et farmerid kes toodavad elektrit kas biogaasist või päikesepaneelide abil, ei pea soetama kallist fossilkütust.

Võrreldes tavapäraste kontseptsioonidega paistab aku-elektriline iseliikuv söödasegamikser silma modulaarse ajamiga, suurendades seega kogu süsteemi jõudlust ja süsteemi tõhusust. Süsteem on varustatud vedelikjahutusega kõrgepingeakuga koos uuendusliku akuhaldussüsteemiga. Neljast elektrimootorist kolme kasutatakse energiamahukate tarbijate elektrifitseerimiseks – segamisajam, veoajam ja freesajam. Abitarbijaid varustatakse jätkuvalt elektrohüdrauliliselt (nt juhtimine, tühjendusseadmete käivitamine).

Üks akulaadimine võimaldab laadida, segada ja maha laadida kuni 16 t segatud sööta. See teeb kokku umbkaudu 3 kuni 4 mikseri täit kuni 300 lüpsilehmale. Tänu uuenduslikule akuhaldussüsteemile saab akut laadida keskpäeva paiku, kui toodetakse kõige rohkem elektrit. Kahesuunaline laadimine võimaldab akut kasutada energiasalvestina, et õhtul või öösel salvestatud elektrit vabastada, et näiteks varustada toitega lüpsiroboteid või piimajahutussüsteeme, kui päikeseenergiat ei toodeta.

Tänu elektriajamile ei teki masinast mingeid heitgaase ja müra. Loomade heaolu, aga ka tööohutuse seisukohalt on see punkt, mida ei tohiks tähelepanuta jätta. Pärast eSherpa ja ePrimuse prototüüpide põhjalikku katsefaasi 2023. aastal on seeriatootmise algus kavandatud 2024. aastasse.

Vaata videot

YouTube vajab kuvamiseks Sinu luba. Lisateavet leiate lehelt Küpsiste kasutamine- ja privaatsuspoliitika teavitus.
Nõustun

Küsi lisainfot

Raudo Raja

Lääne-Virumaa, Ida-Virumaa, Järvamaa, Läänemaa, Pärnumaa, Saaremaa, Hiiumaa

+372 509 2247
raudo.raja@agroproff.ee

Kalev Kuusik

Jõgevemaa, Tartumaa, Põlvamaa, Võrumaa, Valgamaa ja Viljandimaa

+372 521 1988
kalev.kuusik@agroproff.ee

Karmo Karrik

Kaur Raja

Võta ühendust