Mida vaadata paralleelsõiduseadme / ISOBUS seadme valimisel?
Alustuseks tuleks selgeks teha, mis täpsust tarvis on. See sõltub tehtavatest töödest. Mullaharimisel, väetamisel, pritsimisel, niitmisel on EGNOS signaalist enam kui küll. Ka teraviljakülv on EGNOS-iga täiesti teostatav.
RTK on ennekõike vaheltharimiskultuuridele, kus on oluline korratav täpsus, ja väga madalatele töökiirustele (nt 0,3 km/h). Kuid üha enam teostatakse RTK signaaliga ka teraviljakülvi.
Satelliidipõhised parandussignaalid (nt Trimble RangePoint RTX) on enamasti suhteliselt soodsad lahendused täpsuse kahekordistamisel. Trimble’i RangePoint RTX täpsuseks on 10-15cm. Tavaline teraviljakülvik on Eestis 12,5-15cm reavahega. RangePoint RTX katab ära reavahe eksimuse.
Signaalidest on oluline jälgida ka Galileo olemasolu. Galileo on Euroopa versioon GPS-ist. Galileo satelliitide vastuvõtmise võimekus tõstab veidi täpsust, kuid sellest olulisem on stabiilsem ühendus. Mida rohkem satelliite antenn tuvastada suudab, seda stabiisem on ühendus. Hetkel on võimalik ühendust saada GPS (USA), GLONASS (Venemaa) ja Galileo (Euroopa Kosmoseagentuur) põhisatelliitidega. Lisaks on veel tasuta parandussignaal EGNOS (kasutab statsionaarseid baasjaamasid ja USA GPS signaali).
Kas on kasutusel ISOBUS seadmed? Mõned paralleelsõiduseadmed on võimelised vastu võtma ja edastama ka ISOBUS informatsiooni (nt Trimble GFX seeria ja Müller TRACK-Guide III). Kaks funktsiooni ühes ekraanis tõstab kabiinis nähtavust ja mugavust.
Sama peatüki alla käib ka sektsioonikontrolli ja põllukaartide kasutamine. Sektsioone on võimalik juhtida nii ISOBUS agregaadil kui ka tavalisel mitte-ISOBUS agregaadil. Oluline on arvestada agregaadi võimekust. Kui näiteks Rauchi 36m töölaiusega väetisekülvikul on 36 sektsiooni, siis selle väetisekülviku täielikuks realiseerimiseks peab ka kasutataval juhtseadmel vähemalt 36 sektsiooni tugi olema (nt Trimble GFX-750 juhib 255 sektsiooni).
Viimane väga oluline peatükk on automaatroolimise süsteemi kasutamine. Millist lahendust valida?
Kui kasutusel on vanem traktor või tehasevalmiduseta traktor, siis esmane soovitus on kasutada elektrirooli (nt Trimble EZ-Pilot Pro). Kui traktoril on olemas mingi taseme tehasevalmidus (tavaliselt märgitakse seda Agrosky ready, Auto-guide ready, Accuguide ready, AutoTrack ready, Intellisteed ready või mõne muu sarnase tähisega), siis on lihtsustatud hüdraulilise automaatroolimise süsteemi paigaldus.
Hüdrauliline süsteem on veidi täpsem kui elektrirool, kuid seda kindlasti mitte nii palju, et tasuks hakata tervet süsteemi ümber vahetama, et saaks elektrirooli asemel hüdraulilist süsteemi kasutada.
Elektrirooli valides tuleks vaadata nende tööpõhimõtet. Näiteks Trimble’i kõige populaarsem lahendus EZ-Pilot Pro kinnitub roolisambale ja keerab metall-flantsiga otse roolisammast. Mõned turul olevad süsteemid kinnituvad roolirattale ja keeravad plastikust hammasrattaga rooliratast.
Need on põhiküsimused paralleelsõiduseadme / ISOBUS seadme valimisel. Kui nendele on vastused leitud, läheb otsustamise protsess väga kiiresti edasi.